Karty zbliżeniowe możliwością „debetu” dla wszystkich

Karty debetowe zbliżeniowe zagościły już w Polsce jakiś czas temu, lecz do tej pory nie naprawiono w nich jednej rzeczy, mianowicie możliwości płacenia nimi nawet przy braku środków na koncie. Możliwe jest to dzięki samemu zamysłowi powstania takich kart i sposobu w jaki miały przyspieszyć płatności.

Płacąc zbliżeniowo płaci się szybko i wygodnie, terminal nie łączy się z internetem i bankiem żeby sprawdzić dostępne środki, tylko z góry akceptuje płatność, nie podaje się również kodu PIN. Transakcja nie może być jednak wyższa niż 50 zł. Operacja dochodzi do skutku praktycznie natychmiast, lecz saldo na rachunku zmieni się dopiero za kilka dni, kiedy to fizyczna informacja zostanie przekazana do banku. Operację taką można wykonać trzy razy na jednym rodzaju terminali płatniczych, po czym po trzeciej operacji należy autoryzować ją wprowadzeniem kodu PIN.

Ciekawostką jest natomiast, że rodzajów firm terminali płatniczych jest w Polsce kilka, tak więc teoretycznie można operację takiej wypłaty wykonać o wiele więcej niż trzy razy. Wyjątkowo występują też terminale płatnicze, które autoryzują operację od razu online pytając bank o saldo konta. Tutaj sposób zapłaty przy braku odpowiedniej liczby pieniędzy na rachunku bankowym jest niemożliwy. Oczywiście po jakimś czasie należy uregulować saldo w banku powstałe przy używaniu karty w ten sposób. Może się to wiązać z dużymi karami za powstanie ujemnego salda na koncie, lecz są również banki, które karnych opłat nie naliczają. Sposób ten nie jest nielegalny i jest często jedynym wyjściem z kłopotów kiedy nie mamy innej możliwości zapłacić.

kategoria: kredyty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.