Kredyt konsolidacyjny – skuteczna metoda wyjścia ze spirali długu?

Ostatnie kilkadziesiąt lat przyniosło praktycznie we wszystkich krajach zachodniego świata, nie wyłączając Polski, istotną zmianę w podejściu do pieniądza. Nie jesteśmy już pokoleniem ludzi oszczędzających, odkładających pieniądze na zaspokojenie potrzeb, jak nasi dziadkowie. Obecnie jesteśmy skłonni raczej najpierw zaspokoić potrzebę, a później za nią zapłacić.

Jest to szczególnie powszechne w przypadku kredytów hipotecznych. Tutaj decydujący jest prosty rachunek ekonomiczny – musimy gdzieś mieszkać, a wynajmowanie mieszkania kosztuje często nawet więcej, niż rata zaciągniętego kredytu hipotecznego. Powszechnym trendem są też zakupy ratalne – obecnie coraz powszechniejsze. Jednorazowy wydatek kilkunastu tysięcy złotych znacznie bardziej odbija się na domowym budżecie, niż spłata kilkunastu czy kilkudziesięciu rat po kilkaset złotych.

Dzięki kredytom, możemy dłużej cieszyć się zakupionymi dobrami, a gospodarka przyspiesza. Niestety, powszechne zadłużanie się niesie ze sobą również niebezpieczeństwo popadnięcia w spiralę długu. Ma to miejsce zwykle w przypadku, kiedy nasza sytuacja finansowa pogorszy się (na przykład wskutek utraty pracy lub jednego ze źródeł dochodów lub pojawienia się nieprzewidzianych wcześniej wydatków), a my mamy zaciągnięty kredyt (lub, co gorsza, kilka). Wówczas znaczna część osób decyduje się na pożyczki od rodziny lub na zaciągnięcie kolejnego kredytu, służącego do spłaty poprzedniego, licząc, że bieżąca sytuacja finansowa w końcu się poprawi. Takie rozwiązanie ma niestety istotną wadę – może doprowadzić do pętli zadłużenia, sytuacji, w której zaciągamy coraz więcej kredytów, których nie jesteśmy w stanie spłacać. W którymś momencie musi pojawić się problem z zaciągnięciem kolejnej pożyczki.

Tymczasem istnieje inne rozwiązanie tego problemu. Jest nim zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny jest kredytem zaciąganym na okres znacznie dłuższy, niż kredyty, które chcemy z jego pomocą spłacić. Dzięki temu miesięczna rata jest niższa. Bezpośrednim celem kredytu konsolidacyjnego jest właśnie spłata innych kredytów – zamiast wielu kredytów z różnym okresem spłaty i różnymi wysokościami raty, mamy więc jeden – ze stałą ratą i długim okresem spłaty. W związku z naturą kredytu konsolidacyjnego, jest on łatwiejszy do uzyskania dla osób, posiadających stałe dochody, a jednocześnie mających problemy ze spłatą istniejących zobowiązań – co z pewnością jest kolejną z jego ważnych zalet.

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego z reguły nie jest rozwiązaniem najtańszym a nawet bywa ten kredyt określany mianem niedźwiedziej przysługi banku, pozwala jednak na łagodne wyjście z bardzo trudnej sytuacji narastającego zadłużenia. Wiele osób w taki właśnie sposób ponownie stanęły na nogi, niejednokrotnie unikając w ten sposób licytacji komorniczych. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie, kiedy czujemy, że coraz trudniej jest nam spłacać zaciągnięte zobowiązania i jesteśmy zmuszeni do obniżania stopy życia – im szybciej zdecydujemy się na wyjście ze spirali długu, tym mniej będzie nas to kosztowało.

kategoria: kredyty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.