Kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym

Kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym to może nie gwarancja dla kredytodawcy ale z pewnością minimalizacja ryzyka kredytowego. Wierzyciel hipoteczny korzysta bowiem z pierwszeństwa zaspokajania w egzekucji z nieruchomości. Bankowe kredyty z zabezpieczeniem hipotecznym są z tegoż powodu relatywnie tanie, o wiele tańsze niż kredyty gotówkowe bez zabezpieczenia hipotecznego, bez zastawu i bez poręczenia, czyli przyznawane jedynie na podstawie satysfakcjonującego zaświadczenia o wysokości zarobków oraz po satysfakcjonującej ocenie stanu jego zobowiązań kredytowych w Biurze Informacji Kredytowej.

Bankowe kredyty pod hipotekę to kredyty hipoteczne przyznawane na zakup nieruchomości albo na jej wybudowanie oraz hipoteczne pożyczki. Kredyty hipoteczne jako celowe kredyty są tańsze od pożyczek hipotecznych które pożyczkobiorcy mogą wydawać według własnych upodobań. Pomimo tej stosunkowej taniości kredytu hipotecznego zaciągniętego na przykład na okres trzydziestu lat, kredytobiorca zapłaci bankowi dwa albo i trzy razy więcej niż kwota kredytu mu udzielonego. Czy i na ile kredyt hipoteczny się opłaca – to już kwestia w znacznej mierze indywidualna.

Jeżeli postudiujemy trochę oferty kredytów mieszkaniowych to zauważymy ich niewiarygodnie niskie oprocentowanie. I to w dodatku oprocentowanie rzeczywiste. Na poziomie oprocentowania lokaty terminowej! Oczywiście coś tu nie pasuje w takim przypadku, bo środki na kredyty hipoteczne banki mają właśnie z lokat i kont bankowych. Nie może być tak, że faktycznie oprocentowanie lokaty jest na poziomie oprocentowania rzeczywistego kredytu mieszkaniowego, bo bank nic nie miałby z tego. Jest to tylko swego rodzaju iluzja, bo to niskie RRSO jest podawane z zastrzeżeniem nierealnie wysokiego wkładu własnego kredytobiorcy. Pewnie zresztą gdyby ktoś chciał kredyt z takim wkładem własnym to bank umyłby ręce od tego.

Pod zabezpieczenie hipoteczne można też dostać pożyczkę w parabanku jako kredyt bez BIK ale mimo faktu zabezpieczenia hipotecznego, są to pożyczki z bardzo wysokim oprocentowaniem rzeczywistym i niestety, stosunkowo często skorzystanie z takiej oferty kończy się zlicytowaniem nieruchomości.

kategoria: kredyty, pożyczki

One thought on “Kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym

  1. Wczoraj byłem świadkiem jak jeden gość i to ogólnie niegłupi powiedział że szuka pożyczki ale pomimo tego że ma mieszkanie to chce pożyczkę bez zabezpieczenia bo jakby co to nie chce stracić mieszkania. Ciekawe ile osób myśli podobnie i dla złudnego spokoju gotowi są brać droższą pożyczkę niezabezpieczoną od z zasady tańszej pożyczki hipotecznej. Ludzie, i tak i tak odpowiadacie za dług całym swym majątkiem więc w obu przypadkach komornik zlicytuje Wam mieszkania jeżeli tego będzie wymagać skuteczna egzekucja długu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.